1983’den 2009’a Cep Telefonlarının Evrimi

1983 yılının teknolojisle donatılan Motorola DynaTAC 8000X modeliyle telefon teknolojisinin yönü tümden değişti. Taşınabilir telefonların yontma taş devri olan o yıllarda üretilen bu telefon için taşınabilir belki ama cep telefonu demek mümkün değildi. Yeni telefon teknolojisinin o yıllarda gerek boyutları gerekse fiyatı açısından ev ve işyerlerimizde kullandığımız sabit telefonların yerini almasına daha 10 sene var.

1989 yılıyla birlikte yeni bir fikir ve yeni bir model olan Motorola MicroTAC 9800X ile piyasalara giriş yapan Motorola altı sene sonunda daha küçük ve daha pratik bir modelle dönüş yaptı.

O yıllarda sadece gelir düzeyi yüksek bir azınlık tarafından kullanılabilen cep cep telefonlarıyla konuşarak yolda yürüyen birini görmekle uçan birini görme olasılığınız neredeyse aynıydı…

Günümüze kadar aradan geçen 20 yıllık serüvende cep telefonları hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Artık “alo” demekten öte akıllı cep telefonlarıyla hayatımızı programlıyor, evraklarımızı taşıyor, film izleyip müzik dinliyoruz. Bunların dışında daha bir çok işimizi gören bu küçük aletleri yanımızdan hiç ayırmıyoruz. Hayatımıza kattığı tüm bu ekstra kolaylıkları bir yana sosyolojik açıdan da garip bir duruma gelen cep telefonları bir şekilde günümüz gençliği arasında statü göstergesi olarak da yerini aldı….

Eğrisi, doğrusu, yararlısı, zararlısı tartışmaları bir kenara koyup yakın geçmişimize nostaljik bir yolculuk yapmak isteyenlere cep telefonlarının 1983 yılından 2009 yılına kadar geçirdikleri evrimin fotoğrafları ve açıklamarıyla çok daha fazlası BURADA.

Yazıda Ericsson EH237 modeline değinilmeyerek biraz haksızlık edilmiş.  Biz de dünyanın en dayanıklı ve dönemine göre en kullanışlı telefonunun bir fotoğrafını yayınlayarak kendisini saygı ve rahmetle anıyoruz. O yıllarda bu telefonun dayanıklılığından dolayı halk arasında türemiş farklı ve haklı lakaplardan biri de “takoz”dur. Hatırlayanlar bilirler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir