Kategori arşivi: Arşivlik

Elinizin altında her an buluması gereken veya web’de dolaşırken fazla denk gelemeyeceğiniz türden bilgi ve medyayı içeren bağlantılardır.

Seksenlerin Çocuk Dergileri

eski_cocuk_dergileri_19

80’li yıllarla özdeşleşen birçok şey vardır. Commodore, Atari, sokaklarda oynanan türlü sosyal oyunlar (saklambaç, kukalı, maç, misket, gazoz kapağı vs..), Kara Şimşek (Knight Rider), Hava Kurdu (Air Wolf) ve bir de o unutulmaz çocuk dergileri gibi…

Milliyet Çocuk, Hürriyet Çocuk, Başak Çocuk Türkiye Çocuk, Tercüman Çocuk, Güneş Çocuk, Can Kardeş bunların başlıcalarıydı. Haftalık çıkan bu yayınlar çocukları önce eğlendiren aynı zamanda da öğreten, düşündüren yayınlardı. İçerisinde çizgiromanlar, hikayeler, bulmacalar ve ilginç bilgiler bulundurur. Bazense çocukların ilgisini çekebilecek haberler, spor haberleri, müzik haberleri gibi konuları da içerirlerdi. Bazen bir futbol topu fabrikasına konuk olur, futbol topunun yapılma aşamalarını anlatır, bazense bir şeker fabrikasına gider şekerin soframıza kadarki yolculuğunun hangi aşamalardan geçtiklerini anlatırdı.

İnternetin olmadığı, televizyonun tek kanallı olduğu dönemlerde bilgi ve eğlence açlığımızı bu dergilerden karşılardık.

Seksenlerin Çocuk Dergileri yazısına devam et

12 Eylül Darbesinin Az Bilinen Fotoğrafları

12 Eylül 1980 Akıl Tutulması

Kenan Evren komutasındaki Türk Ordusu’nun gerçekleştirdiği 12 Eylül 1980 darbesinden önceki 7 yıllık süreçte elde ettiği fotoğrafları “12 Eylül 1980 Akıl Tutulması” adlı kitabında paylaşıyor Kadir Can. Korkunun doğrulara hakim olduğu o günlerin Türkiye’sine açılan bir pencere gibi…

12 Eylül Darbesinin Az Bilinen Fotoğrafları yazısına devam et

SSK Randevu Alma (İstanbul)

SSK Hastaneleri internet üzerinden randevu sistemi ile çalışıyorlar. Size kolaylık olması açısından İstanbul genelindeki SSK hastanelerinin internet randevu adreslerini biraraya topladık. İstediğiniz hastaneden randevu almak için o hastanenin linkine tıklamanız yeterlidir. Açılan sayfadaki gerekli yerleri doldurarak hastanelerin istediğiniz bölümlerine randevu talep edebilirsiniz. Bu işleme başlamadan önce TC Kimlik Numaranızı belirten bir kimliğinizi yanınıza almanızda fayda var, çünkü işlemler sırasında size bu numaranız sorulacaktır. Eğer bilmiyorsanız tckimlik.nvi.gov.tr  adresinden öğrenebilirsiniz. Liste yazının devamındadır.

Yabancı uyruklu hastalar hastanemiz Hasta Hakları birimine başvurarak durumlarını belirttikleri takdirde ilgili bölüme yönlendirileceklerdir.
1. Adım: Kimlik Doğrulama TC Kimlik No : Bu bölüm mutlaka doğru doldurulmalıdır. Sistem numarayı inceleyerek yanlış veya eksik numara girmeye karşı sizi uyaracaktır. Sadece TC Kimlik numarası girilen kişi muayene olacaktır yerine bir başkası kesinlikle muayene olmayacaktır. Böyle bir talep kesinlikle kabul edilmeyerek randevu iptal edilecektir. Randevu alındığı halde randevuyu iptal etmeyerek randevuya gelmeyen kişilerin internetten randevu almaları engellenecektir. Bu konuda gerekli hassasiyet  gösterilmelidir. Doğum Yılı : Doğum yılı bilgisi doğru olarak girmelisiniz. Böylece sistem yaş kontrolünü doğru bir şekilde yapabilecek ve yanlı poliklinik seçimlerinde uyarı verecektir. Size Ulaşabileceğimiz Telefon Numarası : Mutlaka size ulaşabileceğimiz bir telefonu yazınız. Bu telefon aracılığıyla randevu saatindeki değişiklikler veya randevu onayı gibi konular için sizi arayabiliriz.

[reklam]
2. Adım: Randevu Seçimi  Hastane Seçimi : Tanımlı Hastanelerimizden ve Semt polikliniklerimizden size en uygun olanını bu menüden seçeceksiniz. Branş Seçimi : Bu bölümde muayene olmanız gereken branşı sececeksiniz. ÖR: Beyin cerrahi, Fizik Tedavi…. gibi Bölüm Seçimi : Bir önceki basamakta seçmiş olduğunuz Branşın altında tanımlı polikliniklerimizden size en uygun olanını bu menüden seçeceksiniz. Tarih Seçimi : Görevli Doktoru ve Tarih bilgisini seçebileceğiniz basamaktır.  Sisteme girdiğiniz gün ve bir sonraki gün için randevu alabilirsiniz. Niye bu şekilde yapıldı? Sebebi randevu süresi uzatıldığında randevu alındığı halde randevuya gelmeme oranı artmaktadır. Bu da daha az hasta bakılmasına sebep olmakta ve mağduriyetlere yol açmaktadır. Seçimlerinizi yapıp listele butonuna bastığınızda sayfanın altında randevu sayıları ve uygunluk durumları listelenecektir. Müsait olan randevular yeşil, olmayanlar kırmızı yazıyla belirecektir. Ancak unutmamalısınız ki aynı gün içinde bulunduğunuz saatten 1 saat sonrasına kadar olan  randevuları alamazsınız. ÖR: siz saat 9:00 da randevu almaya çalışıyorsanız. 10:00 ve sonrası saatlerdeki randevuları alabilirsiniz. Bunun sebebi İstanbul trafiğinde aynı gün içerisinde daha erken almış olduğunuz bir randevuya yetişememe gibi bir durumda mağdur olmanızı önlemektir. Sizin için uygun olan randevuyu seçerek son adıma geçebilirsiniz.
3. Adım: Randevu Onay  Seçimlerinizi doğruluğunu teyit etmek amacıyla bu sayfada tüm bilgiler listelenecektir. Onayla butonuna bastığınızda o an başka biri bu randevuyu almamışsa sistem randevunuzu onaylayacak ve size bir referans numarası verecektir. Bu e krandaki bilgilerinizi ve randevu günü, saati gibi bilgileri mutlaka bir yere not ediniz. Eğer bilgisayarınıza bağlı bir yazıcınız varsa Randevularım sayfasından bu ekrandaki sizinle ilgili bilgileri yazdırabilirsiniz. Randevumu iptal etmek istiyorum. Randevularım sayfasından sistemde alınmış tüm randevularınızı görebilirsiniz. Burada ilgili randevunun yanındaki “Randevu İptal” butonuna basarak randevunuzu iptal edebilirsiniz. Bir gün içerisinde sadece 1 poliklinik için randevu alabilirsiniz. Başka bir branşa randevu alabilmeniz için önceki randevunuzu iptal etmelisiniz. Bunun için yukarıdaki anlatıldığı şekilde diğer randevunuzu iptal edin. Sonrasında 1. adımdan itibaren işlemleri yeniden yaparak istediğiniz polikliniğe muayene randevusu alabilirsiniz. Sorularınızı iletişim bölümüne  yazarak bizlere iletebilirsiniz. İyi ve sağlıklı günler dileriz.

SSK Randevu Alma (İstanbul) yazısına devam et

İnternette güvenli alışveriş nasıl yapılır?

Son günlerde bir yakınıma gelen olay sebebiyle bu konu üzerinde bir şeyler yazma gereğini hissettim. Aslında internette alışveriş yapmak oldukça güvenlidir; ancak bazı hususlar dikkat etmelisiniz. Uzaktan alışverişte dikkat edilmesi gereken hususları sırasıyla maddeler halinde yazdım. Bu konulara dikkat ederseniz internet üzerinde, yurtiçi ve yurtdışı alışverişlerinizde daha az canınız sıkılır ve daha az üzülürsünüz. İstediğiniz, gördüğünüz, beğendiğiniz bir şeyi almak için içinde yaşadığımız çağda yerinizden bile kalkmanıza gerek yok. Her şey ayağınıza geliyor. Bir takım ufak detayları gözden kaçırmazsanız alışverişiniz daha keyifli hale gelir. Umarım bu bilgiler işinize yarar. İyi alışverişler dilerim.

İnternette güvenli alışveriş nasıl yapılır? yazısına devam et

Bilgisayarcının İsviçre Çakısı: Taşınabilir Programlar

Bilgisayarınızda kullandığınız programlar bir süre sonra alışkanlığınız haline gelir. Bu programlarla çalışmaya o kadar alışırsınız ki daha iyi de olsa başka bir programa geçmektense aynı programla işinizi görüyor diye çalışmaya devam edersiniz. Başka bir bilgisayarla çalışmak zorunda olduğunuzda da bocalarsınız. Ancak programlarınızı yanınızda taşısaydınız, her gittiğiniz bilgisayarda aynı programları aynı şekilde kullansaydınız daha iyi olmaz mıydı? Eğer cevabınız evetse yazının devamına alalım sizi.

Günümüz programları genel olarak bir takım dll ler gibi yardımcı programlarla gelir. Kurulum esnasında bu dosyaları sisteme kurarlar. Çalışmak için de bu dosyalara başvururlar. Ancak bu dosyalar yoksa çalışmazlar. Yani siz programınızı alıp başka bilgisayara götürürseniz çalıştıramazsınız. Ancak portable (taşınabilir) programlar bunun tam tersi. Küçük USB memorye kaydedersiniz, başka bir bilgisayara da gitseniz takıp aynı yerden çalıştırabilirsiniz. Bu konudaki yelpaze o kadar genişki neredeyse her programın bir portable sürümü veya portable muadili bulunmakta. Size burada önereceğim adreste bulabileceğiniz program yelpazesi aşağıdaki gibidir.

Taşınabilir ofis yazılımları, mail ve takvim programları, yazılı ve sesli mesajlaşma programları, ses ve görüntü araçları, resim ve vido izleme programları, grafik tasarım ve editör programları, internet araçları (browser, ftp, torrent ve rss programları), güvenlik, oyun, yardımcı programlar, program geliştiriciler için olanları, hepsi bir arada paketler, işletim sistemleri…

Eğer A’den Z’ye tam donanımlı bir usb memory istiyorsanız BURADAKİ adresi hiç fazla vakit kaybetmeden ziyaret etmenizi öneriririm.

Dünden Bugüne Cep Telefonları 1983-2009

Cep telefonu tasarım ve işlev olarak, 1983 yılından bu yana son derece gelişmiştir.

Motorola DynaTac modeli Michael Douglas’ın popüler filmi Wall Street ile hayatımıza girdiğinden bu yana IPhone , Blackberry gibi interneti cebinize getiren ve fotoraf , video çekebilen telefonlar dükkanlarda yerini almış durumda.

1983’de sadece belirli bir kesimin kullanabileceği pahalı bir teknolojiyken bu gün hemen herkes için günlük hayatın vazgecilmez bir parçası oldu cep telefonları.

Dünden Bugüne Cep Telefonları 1983-2009 yazısına devam et