Avea’ya Geçmek mi? Bir Kez Daha Düşünün?

Ay sonunda sürpriz faturalarla karşılaşmak, internet işlem merkezinden ödeme yaparken mükerrer ödeme alınması, alınan ödemenin alınmamış gibi gösterilmesi, müşteri hizmetlerinde kaale alınmamak, uzun süre müşteri hizmetlerinde beklemek, yapılan işlemlerin yapıldı denildikten sonra yapılmadığını görmek ve bu durumdan mağdur olmak, hiç yararlanmadığınız halde internet kullanımıyla ilgili fatura detaylarınızda astronomik internet kullanımına ait detaylar görmek ve tüm bunların yanında çekmeyen telefon, dandik hizmet, düşük ses kalitesizliği gibi kullanıcıyı üzecek ve deli edecek detaylar yaşamak istemiyorsanız AVEA’ya geçmeyin. Yani ben ettim siz etmeyin…

Bundan 4-5 ay önce anneme ve bana ait olan Turkcell hatlarımızda kullanmış olduğum paket 360dk 39 TL olunca yeter ardık dedim AVEA’ya geçtim. 29 TL’lik her yöne 1000dk veren Süperkamu tarifesini satın aldım.

Geçtikten kısa süre sonra ses kalitesi ve çekim gücünün ne kadar önemli bir detay olduğunu gördüm. Neredeyse 10-15 yıl öncesine döndüm. İstanabul’un ortasında, evde telefonumun şebekeyi çekmesi için çekyatın üstün mi çıkmadım, masa yerine telefonu daha yüksek bir rafa mı koymadım, evin bir takım yerlerinde çekmeyeceği için sadece telefonu belli yerlerde mi bırakmadım. Bir sürü saçmalık, ne için? Daha ucuza görüşmek için. Ev dışında genelde gittiğim yerlerde zayıf da olsa çekiyor olmasından bir süre daha sabır gösterdim ancak sonunda dayanamayıp Turkcell’e geri döndüm. Şu an 600dk her yöne 29 TL’ye çekim gücü, ses kalitesi konusunda ödün vermeden görüşüyorum. Şükür iyi ki de dönmüşüm…

Ben dediğim gibi Turkcell’e geçtim annemse kendi evinde çekim gücünde sıkıntı olmadığından halen Avea’da. Ancak tek derdimiz çekim gücü olsa keşke. Dün Avea’dan Turkcell’e geçiş sırasındaki son faturamı ve anneme ait son dönem faturasını ödemek için Avea işlem merkezine gittim. 30,10 kuruş olan kendi standart ödememi yaptım, ardından sıra annemin faturasını ödemeye geldi. Bir de gördüm ki 162 TL fatura edilmiş. Ardından müşteri hizmetlerini aradım. Detayları istedim mail adresime. Cevap inanılmazdı “beyefendi mail adresinize gönderilen mailler 7 iş gününe kadar mail adresinize ulaşabilir”. İşte bu cümle, hiç yorumsuz Avea’nın müşteri memnuniyeti konusunda ne kadar titiz olduğunun bir kanıtıdır.

Dedikleri gibi de oldu. Aynı gün ve ertesi gün mail adresime baktım hiç bir detay maili gelmemişti. Derken annemin hattından online işlem merkezi şifresini aldım ve Avea online işlem merkezine girdim. Fatura detaylarına baktığımda annemin hattından ay başından internete girilmeye bir başlanmış, gece, gündüz hiç uyumadan ay sonuna kadar internette kalınmış. Annemin telefon kullanmasının şekli çok basit bir şablonu vardır. Rehbere girer, arayacağını arar ve telefonu kapatır. Ancak telefonla internete girmek, gazete okumak wap, gprs falan hiç işi olmaz. Ancak detaylar aksini söylüyor. Nisan döneminin başında bir bağlanmış internete dönem sonuna kadar hiç uyumadan hem de interneti kullanmış. Hem de faal bir şekilde… Megabaytlarca veri transferi yapılmış.

Avea işlem merkezini bu konuyla ilgili aradım. Durumu izah ettim. Hem de defalarca. Sonuç olarak ödemeyi yapacağım ve bir kaç gün içinde bana dönülecek. Ancak bir maili bile 36 saat ile 1 hafta arasında göndermeyi becerebilen Avea’nın bu durum hakkında ne yapacağı konusunda merak içerisindeyim. Detayları buradan yazacağım. Sözün öze siz siz olun Avea reklamlarındaki müşteri dostu tavırlara, çekim gücü kalitesinin diğer operatörlerle aynı olduğu gibi yalanlara amman diyeyim sakın kanmayın. Sonra pişman olursunuz…

“Avea’ya Geçmek mi? Bir Kez Daha Düşünün?” üzerine 4 yorum

  1. valla tüm operatörler aynı aslında. kazıklanan, soyulan, aldatılan, inim inim inletilen, şehir eşkıyalarının elinde kalan, devletinin tüm bunları görmezden geldiği, seyrettiği, alkışladığı dünyada tek ülke var: TÜRKİYE ve onun kara bahtlı yurttaşları.

    Ben Vodafone kullandım. canım yandı. turkcelle gittim bin pişman oldum, şimdi bir de avea kazığı yiyelim eksik kalmasın. siz de memenun değilseniz operatörünüzden gelin vodafone kazığı yiyin tam olsun. biz kazık yerken bunları seyredeb bilgi teknolojileri ve iletişim kurumuna da saygılar sunarım.

  2. Turkcell`den başka bir operatör kullanmam abicim. Her yerde mükemmel, dağda taşta arazide her yerde 10 numara..

    Nedir bu avea filan, bunlar hikaye yav..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir