Bilgisayarcının İsviçre Çakısı: Taşınabilir Programlar

Bilgisayarınızda kullandığınız programlar bir süre sonra alışkanlığınız haline gelir. Bu programlarla çalışmaya o kadar alışırsınız ki daha iyi de olsa başka bir programa geçmektense aynı programla işinizi görüyor diye çalışmaya devam edersiniz. Başka bir bilgisayarla çalışmak zorunda olduğunuzda da bocalarsınız. Ancak programlarınızı yanınızda taşısaydınız, her gittiğiniz bilgisayarda aynı programları aynı şekilde kullansaydınız daha iyi olmaz mıydı? Eğer cevabınız evetse yazının devamına alalım sizi.

Günümüz programları genel olarak bir takım dll ler gibi yardımcı programlarla gelir. Kurulum esnasında bu dosyaları sisteme kurarlar. Çalışmak için de bu dosyalara başvururlar. Ancak bu dosyalar yoksa çalışmazlar. Yani siz programınızı alıp başka bilgisayara götürürseniz çalıştıramazsınız. Ancak portable (taşınabilir) programlar bunun tam tersi. Küçük USB memorye kaydedersiniz, başka bir bilgisayara da gitseniz takıp aynı yerden çalıştırabilirsiniz. Bu konudaki yelpaze o kadar genişki neredeyse her programın bir portable sürümü veya portable muadili bulunmakta. Size burada önereceğim adreste bulabileceğiniz program yelpazesi aşağıdaki gibidir.

Taşınabilir ofis yazılımları, mail ve takvim programları, yazılı ve sesli mesajlaşma programları, ses ve görüntü araçları, resim ve vido izleme programları, grafik tasarım ve editör programları, internet araçları (browser, ftp, torrent ve rss programları), güvenlik, oyun, yardımcı programlar, program geliştiriciler için olanları, hepsi bir arada paketler, işletim sistemleri…

Eğer A’den Z’ye tam donanımlı bir usb memory istiyorsanız BURADAKİ adresi hiç fazla vakit kaybetmeden ziyaret etmenizi öneriririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir