Cep Telefonunuz Çalınınca Neler Yapmalısınız

Size ait olan eşyaların çalınması gibi beklenmedik bir durum can sıkıcı olabilir. Ancak daha da kötüsü kişisel bilgileriniz, fotoğraflarınız, adres,  telefon ve randevularınızın kayıtlı olduğu cep telefonu, bilgisayar gibi size ait bilgileri kayıtlı tutan elektronik eşyalarınızın çalınması…

Şu ana kadar başınıza gelmemiş olabilir ancak bir gün sizin de cep telefonunuz çalınabilir. Peki cep telefonunuz çalınırsa ne yapmalısınız?

Gerisi BURADA çok güzel açıklanmış. Alıntı yaparak devam ediyorum…

Telefonunu 2 kez çaldırmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki işlemler biraz zahmetli o yüzden birazdan aktaracağım bilgileri bir kağıda yazıp cüzdanınızda bulundurmak faydalı olabilir.  Cüzdanınızı ve telefonunuzu aynı çantaya koymuşsanız ve çantanız çalınmışsa bu önlem bir işe yaramayacaktır. Bir de mutlaka ama mutlaka cep telefonunuzun IMEI numarasını daha önceden bir yere kaydedin. Evet, gelelim neler yapmanız gerektiğine.

    444 7 999 ve 0312 232 23 23 numaralarından Bilgi ve İhbar Merkezi’ni arayarak kayıp/çalıntı cihaz ihbarı yaparak cihazınızın haberleşme şebekesinden hizmet almasını engelleyin.
    İhbarda bulunduktan sonra cihazın IMEI numarası “www.mckstk.gov.tr” adresinden sorgulandığında “çalıntı ihbarı yapılmış cihaz” ibaresi görünmektedir. İhbar doğrulandıktan sonra yapılan sorgulamada söz konusu ifade “çalıntı cihaz” ibaresine dönüşmektedir.
    Hırsızlığın gerçekleştiği yerdeki polis karakoluna gidip cep telefonunuzun çalındığını bildirin. Polise giderken yanınızda telefon hattınızın bir faturası var ise işlemler biraz daha hızlı gerçekleşecektir.
    Bundan sonra yapabileceğiniz tek şey ise beklemektir. Beklemek ve beklemek.

Son maddede bahsetmeye çalıştığımız gibi işlemler biraz uzun sürebiliyor. Kimi ihbardan hiçbir geri dönüş alınmazken başka bir telefon 1-2 hafta içinde sahibine geri dönebiliyor. Açıkçası biraz da hırsızın becerisine göre değişen bir durum. Temennimiz hiç kimsenin başına böyle bir olay gelmemesi fakat hayatın insanı nelerle karşı karşıya getireceği belli olmuyor o yüzden önlemini almakta fayda var. Umarız rehberimiz sizler için faydalı olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir