Commodore Yaşıyor

Commodore.gen.tr

Bu gün otuzlu yaşlarda olan benim gibi “halen çocuklara” Commodore, Amiga, Atari, Sinclar, Amstrad kelimeleri ilk aşkı ifade eder. Bu kelimeler içlerinde bir şeyleri tetikler ve o an ne işi gücü varsa bırakır hemen Google’a girer, Emulator, Boulder Dash, Impossible Mission, Green Beret, Commando, Rambo, Ghost’n Goblins, Ghost Busters’i bir aratır. Tabi bu liste kesmez uzar gider. Durdurulmazlarsa binlere varır. Dert etmeyin; bir “vaaay be” ve tebessümle sona erer, zararsızdır.

Günümüz oyun teknolojisi ne kadar gelişse de, yeni yeni grafik kartlarıyla desteklenen oyun endüstrisi ne yenilikler getirse de o günlerde oynadığımız oyunlardan aldığımız tadı hiç bir zaman veremeyeceklerdir. Nedenini açıklaması güç olan bu büyünün anlatılmaz, yaşanır olduğunu belirterek izah etmeye çalışayım.

Bu gün bu ilk aşkımız aletleri kullanmanın tek yolu emulatör değil tabi. Bire bir kendileri. Kullananlar, hala kafa ayarı yapanlar, Dolphin Dos sorunlarını tartışanlar, Multi Ice, Fraze Frame kullananlar, 1541’imin mandalına ne oldu? diyenler, Quick Shot 2 switchinin yayını arayanlar, bilgilerini, yazılımlarını, oyunlarını, parçalarını paylaşanlar ve o günlerin tadını hep birlikte yaşayan arkadaşların bulunduğu COMMODORE.GEN.TR sitesine uğramanızı tavsiye ediyorum.

Dikkat!! “Alışkanlık yapar”.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir