Dünden Bugüne Oyun Konsolları

1970’li yıllar dünya insanının eğlence anlayışının köklü olarak değiştiği zamanların başlangıcıydı. O güne kadar ev eğlencesi denince akla tv izlemek, müzik dinlemek veya tombala oynamaktan öte bir fikir gelmezken oyun konsollarıyla birlikte elektronik ortamda insanların birbirleriyle müsabaka yapabilmesi mümkün olabildi.

1972 yılında Brown Box firması resmi olarak Magnavox Odyssey adı ile piyasaya sürülmüş ilk ev tipi Oyun konsolunu piyasaya sürmüştür. Sonraları birinci jenerasyon olarak sınıflandırılan bu ürün daha sonraları Atari firmasının piyasaya süreceği Pong adı verilen tümleşik oyun konsolu ile tahtından indirilmiştir. Birinci nesil oyun konsollarının ortak özelliği, ekranda kare şekilli olarak resmedilen bir objeyi yine ekranın iki yanında el ile kumanda edilen dönen podlar aracılığı ile yukarı aşağı hareket ettirerek karşılıklı tenis türevi oyunlar oynanabilmesidir. Bu dönemde daha çok tümleşik (tek oyunlu) konsollar üretilmiş olsada, Magnavox Odyssey ve Philips Telespiel model konsollar kartuşlar kullanılarak aynı tür oyunları farklı varyasyonlarla kullanılabilmesini sağlamış örnekleridir.

Bugünse Playstation 3 ve Xbox 360’ların papucu bile dama atılmak üzere. Bu günün oyun konsolları kontrol mekanizmalarında kullanılan hareket algılayıcı teknolojilerle ilk çıkan örneklerine göre inanılmaz bir noktadalar.

Devamı ve fazlası için dünden bu güne oyun konsolları. BURADAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir