Kategori arşivi: Dünya

Dünyada o güne kadar ilginç neler olmuş, neler bitmiş. Denk geldiklerim ve ilgimi çekenler bu kategori altında…

Dünyanın En Yaşlı İnsanı 179 Yaşında

Hindistan’da tek başına hayatına devam eden bir adamın yaşını duyanlar kulaklarına inanamıyor. Tek başına diyorum çünkü gerçekten ailesinden ona sahip çıkacak kimsesi kalmamış.

Hindistan’ın Varanasi şehrinde yaşayan Mahashta Murasi tam 179 yaşında. Bu yaş öylece kafadan atılan bir yaş değil Murasi yaşını kanıtlayacak her türlü belgeye de sahip.

6 Haziran 1835 doğumlu Hintli Mahasta Murasi 1957 yılına kadar ayakkabıcılık yapmış. 122 yaşında da emekli olmuş. Murasi “Galiba Azrail beni unuttu. O kadar uzun yaşadım ki torunumun torununun ölümünü gördüm. 150 yaşını geçen kimse yok. Sanırım ben ölümsüzüm” diyor.

Sağlık sorunlarıyla ilgili geçmişte bir kaydı bulunmayan Murasi’nin son doktoru 1971’de vefat etmiş. Hintli adam insanlık tarihinin en yaşlısı olarak Guienness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Mahastha Murasi

Sahra Çölünün Ortasında Bir Cennet Guelta d’Archei

Ünlü Sahra çölü dünyanın en çorak yerlerindendir. Bu çorak çölün ortasında sanki o çevre koşullarından bağımsız sürekli bir su kaynağı olan Guelta d’Archei bölgede yaşayan sadece birkaç çeşit hayvan türünü kendisine çekmektedir. Bunlar arasında susuzluğa dayanıklılığıyla bilinen develer ve de en ilginci nil timsahları da bulunmakta… Sahra Çölünün Ortasında Bir Cennet Guelta d’Archei yazısına devam et

Gökyüzüne Tırmanan Merdivenler

İnsanoğlunun göğe ulaşma hevesi en eski kaynaklardan bile bilinmektedir. Kimi kaynaklarda (Yahudi ve Hristiyan kaynakları) Babil Kuleleri’nin göğe ulaşmak için yapıldığı söylenir.

İnsanoğlunun bu arzusu göğe ulaşmayla son bulduysa da bu kule yöntemiyle olmadı. Ancak neredeyse göğe ulaşan yapılar yok da değil.

Hawaii‘de bulunan ve gökyüzüne tırmanan bu merdivenler İkinci  Dünya Savaşı sırasında tepeye kurulan radyo istasyonunun antenlerine ulaşabilmek için 1942 yılında inşa edilmişler.

Çok da güvenilir görünmeyen bu 4000 basamaklı,  2800 metre yüksekliğe ulaşan bu merdivenler maceracı ruhları adeta kendisine çekiyor. Gökyüzüne Tırmanan Merdivenler yazısına devam et

Asırlık Fotoğraf Negatiflerinden Çıkan Antartika. Kaşif Ernest Shackleton

Yakın zaman önce Antartika’danın soğuk ikliminde kalmış ve bu şekilde kendini muhafaza edebilmiş bir kutu bulundu. Derhal açılan kutudan çıkan fotoğraf negatifleri daha fazla merak uyandırdı elbette. Kısa sürede tab edilen negatiflerden çok ilginç birşey çıktı.

Bundan 100 yıl kadar önce kaşif ve maceracı Ernest Shackleton kendi ekibi ve gemisiyle Antartika’ya gider. Soğuk geçen kış günlerinde şiddetli bir kar fırtınasına yakalanırlar. Bu şartlarda gemiyle geri dönüş mümkün olamayacağından kaplı Antartika topraklarında tahminlerinden çok daha uzun süre yaşamak zorunda kalırlar. Burada ekibiyle birlikte zorlu doğa koşullarına karşı hayatta kalma mücadelesi verirler. Ekipten fazla bir kayıp vermeden de kurtarılır ve ülkeleri İngiltere’ye dönmeyi başarırlar.

Kendileri kurtulsa da o dönemleri fotoğrafladıkları negatifleri saklayan kutu geride unutulmuştur. İşte tesadüf eseri bulunan bu negatifler günümüzde banyo edilmiş ve o gün yaşanan olaylar ve şartlar göz önüne çıkmıştır.

Tabi soğuğa karşı direnip hayatta kalmalarını en çok orada daha önceden kurdukları ağaç klübelerine borçlular. İşte o klübeyi Google Haritaları aracılığıyla görebilir, gezebilir ve bir 3D bir Antartika turu atabilirsiniz. O da BURADANAsırlık Fotoğraf Negatiflerinden Çıkan Antartika. Kaşif Ernest Shackleton yazısına devam et

Dünyanın En Pis İnsanı

İran’ın Farashband  şehrinde bir köyde yaşayan 80 yaşındaki Hacı Amoo neredeyse 60 yıldır yıkanmıyor.

Son derece ilkel bir hayatı yaşayan Hacı Amoo için bu şartlarda  dünyanın en pis insanı yakıştırması yapılırsa son derece yerinde olur kanaatindeyim.

Demek ki o kadar hijyen, sağlıklı yaşam tavsiyesi her zaman sökmüyormuş. Adam 80 yaşında ve 60 yıldır böyle yaşıyor. Başka söze ne gerek… Dünyanın En Pis İnsanı yazısına devam et

Afrika’nın Çocuk Tarzan’ı Tippi Degre

Fransız doğa fotoğrafçısı bir ailenin kızı olarak 1990 yılında Afrikada doğmuş Tippi Degre. Sıradışı bir çocukluk geçirmiş. Şimdilerde bir genç kız olan Tippi Degre Afrika ormanlarında ve çöllerde büyümüş.

Filler, aslan yavruları, zürafalar, devekuşalrı, firavun fareleri, timsahlar,  zebralar, leoparlar gibi yaban hayatın birçok yabani canlısı arkadaşı olmuş.

Tippi Degre’nin kendi sözlerinden yaşamış olduğu hayatı daha iyi anlayabilirsiniz “Benim burada insan arkadaşım yok . Ben çocukluğumda hiç çocuk görmedim neredeyse. Sadece hayvanlardı arkadaşlarım. “

Aşağıda yaban hayatın çocuk Tarzan’ı Dippi Degre’nin hayatının bu sıradışı bölümlerine ait fotoğraflar ve kendisinin konu edildiği 1 saatlik bir belgesel bulabilirsiniz.

Yazının en sonundaysa Tippi Degre’nün büyüdükten sonra Afrika’da onu yetiştiren amcasının yanına döndüğünde çekilen fotoğraflarını bulabilirsiniz…
Afrika’nın Çocuk Tarzan’ı Tippi Degre yazısına devam et