Eski Popüler Bilim Dergileri ve Babalarımızın Uzay Çağından Beklentileri

1950’lerden bu yana teknolojiyle insanlığın hayal gücü paralel olarak gitseydi bu gün hepimiz gri kıyafetler giyecek, bir hapla doyacak, işimize jetpack ile gidecek ve raconumuzu lazer tabancasıyla kesecektik. Kimileri bu gün gerçekleşmiş olsa da kimileri fazla fantezi kalıp komik görünen fikirler. Mesela şanslı bir kesim işyerine jetpack ile gitmek yerine işyerini ayağına getirebiliyor internetle. Bir hapla doyulması beklenen günlerde obezite artmış, insanoğlu her zamankinden daha çok yer olmuş ve şişmanlığa bile bir çare bulunamamış. Tek tip gri kıyafetlerse hayatın bir gerçeği olmak yerine komik bir klişeye dönüşmüş insanoğlu eskisinden tutkulu bir şekilde modayı takip eder olmuş.

Tüm bu hayal gücünün ürünü olan çizgi romanlar, bilim kurgu filmleri ve ağırlıkla gerçekçi yaklaşımların hayat bulduğu ayakları yere basan o günün popüler bilim dergileriyle o günün insanlarının bu günlerden beklentilerinde belirleyici oldu.

Belki bir gün hepimiz birer jetpack sahibi olabileceğiz ama o gün bu gün değil…

İşte analarımızın, babalarımızın bizlerden beklentilerinin birer fotoğrafı olan geçmişin 45 popüler bilim dergisi kapağı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir