Facebook Uyarısı!

facebook

Biraz uzun olsada bence muhakkak okunmalı, Mümkün olduğu kadar teknik detaydan uzak anlaşılır bir şekilde yazmaya çalıştım.

ARKADAŞ GRUBUNU DAVET ET KİM SENİ SİLMİŞ , KİM EKLEMİŞ, KiM RESMİNE BAKMIŞ, KİM SANA BİŞİ YAPMIŞ GÖR diyen Gruplar Hakkında Bilgilendirme

Kaynak: 18 Ocak 2009 tarihinde Oğuz Güralp’in Facebook’da kurmuş olduğu GRUP üzerinde bilgilendirme amaçlı yazmış olduğu yazıdan alıntıdır.


Son günlerde, günde hemen hemen 1- 2 tane bu türde gruplara ait davetiyeler almaktayız. Bu gruplar hakkında araştırma ve konular hakkındaki gerçekleri açıklamayı kendimize bir borç bildik.

1- Kullanım Sözleşmesinde Facebook açık olarak “Sana ait olan hiç bir bilgiyi satmadığı yada üçüncü kişilere kullanması için devretmediğini” bildirmiştir.

2- Facebook çalışma Prensibi :
Facebook bir açık yazılımdır ve php kodlama sistemi ile çalışır.  Girilen tüm bilgiler Mysql adı verilen veri bankasında depolanır.

Yani giriş yaptığınız anda vermiş olduğunuz bilgiler Mysql veri bankasına depolanır ve kullanılacağı zaman bu bilgilenerek işlenerek girmiş olduğunuz sayfada gösterilir. Facebook’u geliştirmek için hazırlanan uygulamalarda ise uygulamayı yazan kişi facebook un izin verdiği ölçüde Mysql verilerine ulaşabilir.

3- Gelelim Söz konusu Gruplardaki Vaatlere :

3-a Kim resmini Çalmış :
Resminizin kopyalandığını bir yazılımın anlayabilmesinin tek yolu o resim dosyasının isminin kontrolu ile gerçekleşir (resim.jpg gibi).  Oysaki facebook sisteminde olası karışıklığı engellemek için yüklediğiniz resmin ismi otomatik olarak benzersiz başka bir isimle değiştirilir. Bu bilginin doğruluğunu kontrol etmek için Facebook a herhangibir resim yükleyin sonra aynı resmi facebooktan resmi kaydet ile makinanıza tekrar yükleyin aynı olan 2 resmin birbirin den farklı adlar içerdiğini göreceksiniz.

Peki söz konusu idda edilen yazılım nasıl olurda birbirinden farklı milyarlarca resmi birbiriyle karşılaştırabilir. Hadi diyelim karşılaştırdı isimler aynı değilki bir değerlendirme yapabilsin?

Bunun dışında ekrandaki resmi okuyarak yorumlayan ve sistem içine girip benzer resmi yorumlayabilen bir sistem dünya üzerinde en azından genel kullanıcı düzeyinde yok. Eğer ki bu 3-5 zeka özürlü bunu yapabildiyse buralarda niye harcansınlarki

3-b Kim bakmış, Kim silmiş, Kim bişi yapmış?

Bu tarzda bilgilerin elde edilebilmesi için bu bilgilerin sistemde kayıt olarak tutulması gerekmektedir. Bu kayıt bilgilerine teknik olarak kısaca log denmektedir. Facebook’da bu tür loglar tutulmamaktadır. Tutulamasıda gereksizdir çünkü bilgi kirliliğidir ve ana makinayı aşırı yormak anlamına gelir.

Yani bu gruplar olmayan bilgileri aldıklarını ve sizle paylaştıklarını söylemektedirler.
Hadi diyelim Bu bilgiler log olarak kayıtlarda tutulmakta, Peki bu 3-5 çapulcu nasıl oluyorda bu bilgilere ulaşabiliyorlar. Faceebook un tüm güvenlik duvarlarını aşıyorlar ve şifrelerini kırıyolar ( Halk arasında Facebook u Hack liyolar demektir)

4- Şimdi kendinizi 2 kere birilerinin yerine koymanızı rica edeceğim:

4-a Kendinizi Facebook’un yerine koyun ve sisteminizi kırmış olan 3-5 çapulcuyu sisteminizde barındırırmısınız.

4-b Bu çapulcu arkadaşların yerine koyun. Kırmış olduğunuz bir sistemin içersinde göğsünüzü gere gere ve tüm bilgileriniz ortada olacak şekilde durabilirmisiniz.

5- Peki gruplar içersinde ben yaptım bana geldi diyenler var bunlara ne diyoruz. Yazımızın başından beri bunların tek bir kişi değil 3- 5 çapulcu olduğunu belirtmiştik. Bir tanesi grubu açarken diğerleride bozacıya şahitlik yapan şıracı oluyor.

6- Bu grupların amacı ne olabilir :
Böylesine yoğun bir şekilde insanların ulaşım bilgilerini toplamanın bence 2 sebebi olabilir.

Birincisi bu kişi ruh hastasıdır.

İkincisi Bu bilgileri ilerde spam adı verilen reklam mesajları atmak için kullanacaklardır. Düşünsenize grup yöneticisi tek tuşa basarak grup üyelerine mesaj at seceneğini kullanıp bir anda 300.000 kişiye ulaşacak. Ve bu reklam mesajı üzerinden para kazanacak.

7- Arkadaşlar Bu 3-5 çapulcu bizlerin merak duygusunu kullanarak üzerimizden muhtemelen bir kazanç elde etmeyi planlamaktadır. İlerde bu tür gereksiz mesajlarla karşılaşmak istemiyorsanız hemen bu gruplardan ayrılın.  Ayrılın ki grupları ellerinde patlasın.

Söz konusu grupların hemen hepsine baktığınızda Grup içersine herhangi bir görüşünüzü bildirebileceğiniz sayfaların kapatılmış olduğunu göreceksiniz. Engelliyolar ki giren insan ya da “acaba katılsam mı?” diye düşünen insan uyanmasın…

Gönderen:Berk Karabıyık

“Facebook Uyarısı!” üzerine 4 yorum

 1. Bilgilendirmeniz üzerine gerekli düzenleme yapılmıştır. Güzel yazınız ve katkınız için geç kalmış bir teşekkür bizden.

 2. Bu yazı 16.01.2009 tarihinde Facebook da kurmuş olduğum grubum içinde bilgilendirme olarak yazılmış bir yazıdır. Ayrıca 18.01 tarihinde üye olduğum mail grubuyla da paylaştım ( Grubun isminin sizin için sakıncalı olabileceğini düşündüğüm için yazmadım.)

  Facebook taki yazımın linki :
  http://www.facebook.com/topic.php?topic=9632&…
  İnsanların bilgi paylaşması gerçekten önemli hatta paylaşılan bilgi sizin tarafınızdan yazılan bir yazıysa onur verici. Ancak Yazmış olduğunuz yazı başkası tarafından sanki kendi paylaşımı olarak verildiyse tabiki insan üzülüyor.

  Göstermiş olduğunuz hassasiyet için teşekkür ederim

 3. Yazı blogumuzun takipçisi bir arkadaş tarafından gönderilmiş olup şu ana kadar konunun alıntı olup olmadığıyla ilgili bilgilendirilmiş değildim. Link verin, inceleyelim. Şayet dediğiniz gibiyse ortadaki yanlış anlaşılmayı düzeltelim.

 4. En azından alıntıdır diye yazsaydın arkadaşım. Yazımın kopyala yapıştır sistemiyle insanların kendi yazmış gibi göstermesi beni rencide etti maalesef

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir