Firefox İçin Ram Kullanımını Düşüren Eklenti Memory Fox

İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmının tercih ettiği Firefox her geçen gün gelişirken kullandığı ram miktarı da büyüyor. Standart bir internet kullanıcısının ortalama olarak aynı anda 10 sekme kullandığı durumlarda ram kullanımının 300-400mb ve daha üstü seviyelere gelmesi kullanıcıyı sıkıntıya düşürüyor. Son bir kaç sürümdür aşırı tüketilen ram problemini fazlasıyla hisseden Firefox kullanıcılarının şikayetleri artmasına rağmen üreticileri halen bu konuda bir adım atmış değiller. Ancak Firefox’un en güzel yanı gücünü sadece üretenlerden değil aynı zamanda eklenti üreten bireysel kişi veya kişilerden de alıyor olması. Bu duruma güzel bir örnek de Firefox’un ram kontrol eklentisi Memory Fox.

Memory Fox Firefox’unuz çalışırken aşırı ram kullandığında duruma müdahale ediyor. Peki bunu nasıl yapıyor? Üreticilerinin söylediğine göre aktif olarak kullanılmayan bölümleri hafızadan siliyor. Böylelikle örneğin 1gb ram kullanılan durumları 100mb’e indirmek gibi şaşkınlık yaratacak kadar bir performans verebiliyor.

Sonuç olarak MemoryFox şimdilik deneysel aşamada ve beta. Zaman içerisinde kendisini geliştirecek, açıklarını kapatacak ve şu anki haliyle bile son derece faydalı bir uygulama. Denemek için BURADAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir