Kategori arşivi: Fotograf

Türlerine göre birbirinden ilginç fotoğrafları bu başlık altında bulabilirsiniz…

Hemşireyi Öpen Denizci Öldü

Ünlü hemşireyi öpen asker fotoğrafında McDuffie, Edith Shain'i öperken.
Ünlü hemşireyi öpen asker fotoğrafında McDuffie, Edith Shain’i öperken.

2’nci Dünya Savaşı’nın bitişini simgeleyen tanınmış kişi resimde hemşireyi öpen denizci Glenn McDuffie, 86 yaşında hayatını kaybetti.

Kızı, McDuffie’nin Dallas’ta bir bakım evinde öldüğünü söyledi.

McDuffie’nin resimdeki asker olduğu iddiası, ABD polisinin yaptığı incelemede doğrulanmıştı.

Donanma fotoğrafçısı Alfred Eisenstaedt bu resimi New York’ta Japonya’nın teslim olduğu haberinin duyulmasından hemen sonra Times meydanı civarında çekmişti.

O günlerde 18 yaşında olan McDuffie Amerikan medyasına unutulmaz anı şöyle anlatmıştı

“Japonya’nın teslim olduğunu kız arkadaşımı görmeye giderken metro istasyonunda öğrendim. Tren değiştirecektim fakat mutluluktan koşmaya başladım. Sonra o hemşireyi gördüm. Beni çığlık atarken, yüzümdeki gülücüklerle gördü beni. Yanına gittim ve onu öptüm.”

Resimdeki hemşire olduğunu söyleyen ve yakınlardaki bir hastanede çalışan Edith Shain da 2010’da hayatını kaybetmişti

Algıyı Yanıltan Minimalist Fotoğraflar

Göz mü görür yoksa beyin mi? İşte bu soruya vereceğiniz cevap bu fotoğraflarda ne gördüğünüzü belirleyen faktör. Mesela birinci fotoğrafa bakın; ne görüyorsunuz? İlk anda gördüğünüz şey yanmış bir kibrit mi, yanmakta olan bir kibrit mi? İşte bu tip sorular sorduran fotoğrafların ustası İspanyol fotoğrafçı Chema Madoz’dan optik yanılsamalar üzerine çarpıcı bir dizi minimalist fotoğraf.

Chema Madoz web sitesi. Algıyı Yanıltan Minimalist Fotoğraflar yazısına devam et

Fotoğraflarda Kılıktan Kılığa Giren Kedi

Hayvanlarla fotoğraf çektirmek zor iştir çünkü pek sabit durmazlar. Bu yüzden bir poz yakalamak için epeyce uğraşmak gerekebilir. Fakat çoğu zaman çekilen her fotoğraf gibi sıradanlıktan kurtulamazlar. Misal kedi fotoğrafları.

Kediler en kötü ihtimalle bile “canııııııım” dedirtecek kadar bir performansı verseler de genelde internette dolaşan milyonlarca kedi fotoğrafından biri olacaktır çekeceğimiz fotoğraf. Fakat aşağıdakiler hariç.

Eğer kediciğe çevreye uygun poz verdiremiyorsanız çevreyi kediye uydurmayı deneyebilirsiniz. Kedi gerektiğinde bir Indiana Jones, birinde Süper Mario diğerinde bir astronot olabiliyor. Tabi biraz kostüm yardımıyla. Şöyle ki… Fotoğraflarda Kılıktan Kılığa Giren Kedi yazısına devam et