Kategori arşivi: Gerekli

Bozuk Görünen Türkçe Harfleri Otomatik Düzeltin

En çok kullanılan Avrupa alfabesine ek olarak kullandığımız Ç,Ğ,Ö,Ş,İ gibi harfler kullanmış olduğunuz sistemin kodlama hataları yüzünden garip görünebilir. Bu durumda yazı uzun bir metinse okumak tam bir çile haline gelir. İşte bu eziyeti bir anda yok edecek bir site önerisi yapacağım size. Böylelikel küçük bir hamle ile metni okunabilir hale getirebilirsiniz. BURADAN buyrun…

Bugün Dosya Masrafı İadesi İçin İlk Mahkemeye Çıktım

6 yıl önce, mortgage kredisi almak için Finansbank’a başvurdum. 48.000 tl için benden (1.500 tl’si daha sonraki yeniden hesaplama bedeli) 5.000 tl civarında dosya masrafı aldılar. O dönemin şartlarıyla pek yadırgamasak da canım da acıdı elbet, ancak mecburen kabul ettik parayı alabilmek için.

Aradan yıllar geçti, bankalar tarafından alınan dosya masrafının iadesiyle ilgili türlü haberler geldi ancak kesin sonuç alınacak bir karar yoktu. Derken emsal karar çıkınca ben de diğer herkes gibi mahkeme yolunu tuttum.

DOSYA MASRAFI İADESİ ile ilgili yazımda belirttiğim şekilde evraklarımı ayarladım ve başvurumu yaptım.

Bugün ilk mahkemeye çıktım. Ben avukat falan tutmadım, gerek de yokmuş bu işlemde. Karşı tarafın avukatı geldi, hakim doğrudan konuya girdi. Bana sordu dosyanızda belirttiğikleriniz hususunda devam ediyor musunuz diye, avukata da sordu. Bizlerden den “evet” yanıtını alınca dosyayı bilirkişi tarafından incelenmesi sebebiyle duruşmayı Ekim ayına attı.

Bilginiz olsun, şayet böyle bir başvuru yapıyorsanız bilirkişi ücreti olarak 300 tl de haricen yatırmanız gerekiyor mahkemeden sonra. Bana da sürpriz oldu ancak bu gün onu yatırdım ve Ekim ayını beklemeye başladım.

Ekim ayı zannediyorum ikinci ve son mahkeme olacak ve karar çıkacak. Umarım bir aksilik çıkmaz da ödemiş olduğum fahiş ücreti faiziyle geri alırım.

Excel Tablolarınızı Kolayca Web’e Uygun Hale Getirin

Excel tablolarınızı kolayca web formatına uygun hale getirmek istiyorsanız size çok hoşunuza gideceğini umtuğum bir uygulamadan bahsedeceğim.

Mr. Data Converter ister online web üzerinden, isterseniz PC’nize indirebileceğiniz bir uygulamayla derdinize derman oluyor. Kullanımı ise çok kolay. Excel tablosunu seçip kopyalıyoruz, ardından Mr.Data Converter’e yapıştırıyoruz.

Tabloları boşluk karakteri, virgül, sekme gibi özelliklere göre dilerseniz otomatik algılayabilen (oldukça başarılı) uygulama ile dilediğiniz Excel tablosunu farklı web formatlarına uygun hale getirebiliyoruz.

Actionscript, ASP/VB script, HTML, JSON, Mysql, Php, Phyton, XML gibi formatlara mükemmel bir şekilde dönüştürebilen uygulamayı online olarak BURADAN kullanabilir dilerseniz PC’nize BURADAN indirebilirsiniz.

Windows İçin Ücretsiz DLNA Media Server Programları

dlna_server

Evinizde Windows PC’nizde yüklü olan filmleri, resimleri, müzikleri evdeki diğer akıllı cihazlarla paylaşmanın yolu DLNA (Digital Living Network Alliance) server kurmak. Böylelikle akıllı cep telefonlarınızdan, tablet ve o ağa dahil olan televizyonlarınızdan dosyalarınıza erişebilecek, film izleyip altyazı ekleyebilecek, müzik dinleyebilecek ve resimlerinize ulaşabileceksiniz.

Bunun için yapmanız gereken PC’nize bir Media Server programı kurmanız ve yapılandırmanız.

Eğer evde bu cihazlara sahipseniz kesinlikle kurmanızı önereceğim bir sistemdir. Böylelikle evde film izlemek için televizyona, müzik dinlemek için müzik sezine veya bilgisiyarınıza bağımlı kalmayacaksınız.

Ücretsiz Sürüm DLNA Programları Sürümler

Kısıtlı Sürüm DLNA Programları

Media Server Donanımları

Media Players/NAS

 • QNAP
 • Western Digital
 • Iomega
 • Dlink
 • Buffalo
 • Linksys
 • Acer
 • Asus
 • NetGear

Android ve Iphone Telefonunuzdan Bilgisayardaki Dosyalarınıza Erişin

Airstream

Android veya Iphone akıllı telefon üzerinden evdeki ağınıza bağlı bilgisayarınızdaki dosyalara erişmek istiyorsanız size önereceğim bir uygulama Airstream.

Akıllı telefon-tablet için ayrı bilgisayar (pc-mac) için ayrı iki ayrı uygulama sayesinde akıllı telefon-tablet üzerinden filmlere, resimlere, müzik dosyalarına ve belgelerinize… Kısacası her türlü dosyaya akıllı telefonunuzdan kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

Özellikle Türkçe dublaj belgesel izlemeyi çok seven bendeniz bu sayede evde, ağımın kapsadığı her noktada bunun keyfini çıkartıyorum. Şimdi gelelim programın kurulumu ve kullanımına…

Iphone ve Android adreslerinden cep telefonu veya tabletleriniz için gerekli uygulamayı indirin.

Ardından bilgisayarınıza (PC İÇİN Linux, Windows ve Mac sürümlerini edinebilirsiniz):

Ardından kurulumu yapıyoruz: Kısa bir üyelik işlemi yapmanız gerekiyor. Mail adresiniz ve şifrenizi belirledikten sonra bilgisayarınızdan ve cep telefonunuzdan online olmalısınız. Fakat bilgilere ağ üzerinden erişeceğini söyleyeyim, internet trafiğinizde bir artış olmayacak.

Bilgisayarınıza kurduğunuz uygulamanın yanısıra cep telefonu-tabletinize de kurduğunuz uygulama iki cihazın birbirini görmesini sağlayacak.

Benim programı kurduktan sonra yaşadığım bir problem var. O da bilgisayara programı kurduktan sonra bir şekilde kapatıp tekrar başlatırsam program bir türlü bağlanmadı. Bilgisayarı resetlediğimdeyse sorunsuz bağlandı. O yüzden ben de programı çalıştırmak için bilgisayarımı yeniden başlatıyorum. Pc Suite kısmı online olduktan sonra cep telefonunuzdan da online olduğunuzda dosyalarınıza kolaylıkla erişebileceksiniz.

Kullanmış olduğum firewall ise Comodo Internet Security’dir.

Program da zaten kurulum sırasında eğer kullanıyorsanız firewall programınızı kapatmayı öneriyor. Elbette internete bağlı bir makina için böyle birşey yapmak çok akıllıca değil. O bakımdan karar size ait…

Pc Suite kısmında paylaşmak istemediğiniz klasör veya dosyaları block listesine alarak engelleyebileceğinizi de belirtip bu konuda paranoya yapanların yüreğine bir su serpeyim…

Alternatif arayanlara ise EMIT isimli programı da önerebilirim. Kurulumu ve kullanımı hemen hemen aynı olan programı anlatmak için uzun uzadıya yazmaya gerek yok. Cep telefonu ve tablet için olan Android uygulamasıysa BURADAN indirilebilir.

Android İçin Kusursuz Görüşme Ses Kaydedici

automatic_call_recorder

Android için düzgün bir ses kaydedici arıyordum. Birçok program denedim. Hemen hepsi ses kaydetme konusunda birçok özelliği barındırırken asıl yapması gereken şeyde (görüşme kaydetmede) oldukça zayıf kalıyorlardı. En son denedğim programsa Global Effect’in Automatic Call Recorder isimli görüşme kayıt programı…

Automatic Call Recorder emsallerine göre oldukça basit bir kullanıma sahip. Zaten böyle bir program kullananın da arzu ettiği şey budur.

ekran_goruntusu

Görüşmeyi otomatik kaydediyor, (özellikle karşı tarafın sesini de sizin sesinizi de yüksek kalitede kaydediyor)
Yapmış olduğu kayıtları Dropbox veya GoogleDrive’ye gönderiyor.

Bunun dışında Android Market’de bu özellikler şöyle sıralanıyor.

 • Gelen/giden çağrıları otomatik olarak kayıt: Kaydet düğmesine basmaya gerek yok!
 • mp3, mp4 ve 3gp gibi küçük kayıt dosyası biçimleri seçerek dosya boyutunu küçük tutarak kaliteli kayıtlara sahip olursunuz.
 • Önemli çağrı kayıtları listesi yönetimi.
 • Önceden yüklenmiş ortam yürütücü ile kaydedilen dosyaları dinleyin.
 • Kayıtları e-posta, MMS ile veya telefonunuzda yüklü anlık ileti uygulamaları, bulut uygulamaları, sosyal ağ uygulamaları veya günlük uygulamaları ile gönderin.
 • Doğrudan telefonunuzun hafıza kartına (USB) dosya kopyalayın.
 • Alan tasarrufu için her zaman kalan hafıza denetimi yapabilirsiniz.
 • Parola oluşturarak sizden başkasının kayıtlara erişmesini engelleyin.
 • Kayıtları, telefonunuzun ortam yürütücüsünde görünüp görünmeyeceğini seçin.
 • Siyah/Beyaz uygulama temaları arasında seçim yapabilirsiniz.
 • Bulut hizmetlerine, bilgisayarınıza veya diğer mobil cihazlarınıza bağlayarak kayıt dosyalarını kolayca bulabilirsiniz.
 • (Dropbox, Google Drive, SkyDrive için otomatik bağlantı imkanı)

Youtube Engellendi! İşte Youtube Girmenin Yolu

Youtube
Youtube

TİB, idari tedbir kararıyla Youtube engellendi. Peki Youtube nasıl açılır?

Twitter ile başlayan yasaklar süreci Youtube’nin de yasaklanmasıyla devam etti. İleride Facebook ve başka başka sitelerin de yasaklanmasıyla birlikte yasaklı sitelere girebilmek için bu yöntemlere ihtiyaç duyacaksınız.

Yıllar önce olsaydı üzülebilirdik elbet ancak engeller sayesinde engel aşma uzmanı da olduk genci yaşlısı.

İlerleyen saatlerde DNS’lerle girilip girilmediği ortaya çıkacaktır. Ancak her türlü engeli aşabilecek bir yöntem var o da VPN. Bunun için size önerebileceğim iki kusursuz yol var. Bunlardan biri Chrome eklentisi Zenmate.

Eklentiyi ZENMATE linkine tıklayarak indirebilirsiniz. Ücretsiz ve oldukça hızlıdır. İnternette gezinirken arada VPN olduğunu farkettirmeyecek kadar da kusursuzdur.

Eklentiyi kullanmak için kurulum yaptıktan sonra kısa bir kayıt işlemi gerçekleştiriyoruz. Ardından bize verilen kodu Zenmate eklentisinin ilgili kısmına yapıştırıyor ve yasakları aşıyoruz.

İkinci önerimse yine Chrome eklentisi HOLA

Ücretsiz bir VPN hizmeti olan Hola ile de yasaklanmış her sitenin kapısı biz internet kullanıcılarına açılıyor.

Küçük bir de hatırlatmada bulunayım. VPN kullanan tarayıcıdan bankacılık hizmetlerini kullanmanız bir güvenlik zafiyeti yaşatabilir. O yüzden Chrome’de kullanıyorsak bu iki eklentiyi ya bankacılık işlemi yaparken VPN’leri kapalı moda getirin veya bankacılık işlemlerini başka bir tarayıcıdan yapın.
Yaşasın özgür internet!