Kategori arşivi: Hobi

Yıllara Meydan Okuyan Oyuncaklar

Böyle mini mini sevimli göründüklerine bakmayın. Yaşları çoğu çocuktan daha fazlayken kimileri dedenizle yaşıt desem yeridir.

Bu oyuncakların yaşların en genci 5 en yaşlısıysa 104 yaşında.

Hepimizin çocukluğunda oynadığı birçok oyuncağı varken bazıları takıntı halinde en

bağımlı olduğumuz oyuncak haline gelir. Hatta kimi çocuklar bunlara isim takar, sohbet eder. Karakterleri sevdikleri, sevmedikleri şeyler vardır. İşte bu oyuncaklar gün gelir ilgi alanları değişince ya biryerlerde çöpe gider veya sonraki nesillere bırakılmak üzere biryere kaldırılır sonrasında kaybolur gider. Kıyamayıp yıllar sonrası için saklanacak kadar şanslı olanlarsa pek azdır ve uzun zaman sonra kıymeti anlaşılır. Her bir eski eşya gibi onlarında yaşanmışlıkları, “ah bir dili olsa da konuşsa”lıkları vardır.

Bunları gördükten sonra ilk işim oğlumun oyuncaklarından birkaçını muhafazalı biryere kaldlırmak olacak. Kaynak marknixon.com Yıllara Meydan Okuyan Oyuncaklar yazısına devam et

Sevimli mi Sevimli Kağıt Maket Oyuncaklar

kagit_oyuncak

Bir uçak, bir robot, bir çizgifilm kahramanı veya komik bir karakter… Yüzlerce, belki binlerce ilginç kağıt maket karakter yazıcıdan döküm alınabilir biçimde meraklılarını bekliyor.

PDF formatında indirilebilen bu kağıt oyuncaklar printerden çıktı aldıktan sonra kat izlerinden kesip yapıştırarak şirin mi şirin, sevimli mi sevimli renkli oyuncaklara dönüşüyorlar. Daha güçlü olmaları için yazıcı çıktısı aldıktan sonra karton bir yüzeye yapıştırıp kesebilirsiniz.

Slogan şu; bas, kes, katla, yapıştır.

Sitesi de ŞURASI.

Doğayla İç İçe: Fanus Çadır

Doğal ortamlarda kolaylıkla kurulabilen plastik kabarcık şeklindeki fanus çadır.

Üst kısımları şeffaf alt kısımlarıysa gizlilik sağlamak için içeriyi göstermeyen malzemeden üretilmiş.

Böceklerden, sineklerden, sürüngenlerden uzak, yıldızların altında bir romantik bir gecede uykuya dalarken sabah hemen tepenizde gezinen bir sincaba dokunacak kadar olmanın hayalini kuranlar için mükemmel bir tercih. Elbette bu romantik gününüzün aynı şekilde devam etmesi için çevrenizde ayıların olmayacağını umalım… Doğayla İç İçe: Fanus Çadır yazısına devam et

Her Çocuğun Hayali Efsanevi Ağaç Ev

Çocuklar için ağaç ev
Çocuklar için ağaç ev

Amerikan filmlerinde görür özenirdik çocukken. Çocuklar için büyüklerden uzak, “onu yapma-bunu yapma” uyarılarının olmadığı, güvenli, sıcak dostlukların döndüğü hemen her çocuğun bahçesinde bulunan ağaç ev ler. Çocukken yapmaya özenen her Türk çocuğu ağaç ev konusunda lanetliymişçesine hayal kırıklığına uğrardı.

Çocukluğumda hiç ağaç bulunmayan bahçemizde yapmaya giriştiğim, yere çakılmış tahtaların üzerine örtülen naylonla oluşturduğum çatı ve o da uçmasın diye taşlarla sabitlediğim o zavallı, ezik evi sayarsak evet benim de birtane oldu. Özellikle yaptığım günün sonrasında yağan şiddetli yağmurdan ıslanmadan içerisinde oturmanın keyfine diyecek yoktu.

Kısacası ağaç ev ler (benimki gibi zavallı durumda olanlar da dahil) çocuklar için bir ev olmaktan öte bir özgürlük alanıdır, bir dünyadır.

Bu gün burada her çocuğun hayallerini süsleyecek güzellikte bir ağaç ev in fotoğraflarını yayınlayacağım.

Çekilin lan ben oynuycam ordaa!!!! Her Çocuğun Hayali Efsanevi Ağaç Ev yazısına devam et

Basit Rüzgar Tribünü

ruzgar-turbini

Bu videoda göreceğiniz rüzgar tribünü kolay bulunabilen ve son derece basit bileşenlerden yapılmıştır. Aslında basit bir yapıya sahip olan rüzgar tribünlerinin daha fazla enerji vermesi için gereken daha büyük aksamlar ve rüzgar hızı/sürekliliği.

Alternatif enerjilerin günümüzde daha ön plana çıktığını düşünürsek ilgi duyan kişileri cesaretlendirecek bir proje. Basit Rüzgar Tribünü yazısına devam et