Kategori arşivi: Internet

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor mu?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 2016 planlamasında adil kullanım kotasına yönelik bir çalışmanın olduğunun sinyallerini verdi.

İnternet kullanımında birçok kullanıcı “Adil Kullanım Kotası” uygulamasından dolayı rahatsız. Halihazırda oyunların, sosyal paylaşım ağlarının, film izleme sitelerinin bu denli aktif kullanıldığı günümüzde mevcut AKK paketleri internet kullanıcısının temel ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak.

Tarih için ise Ağustos 2016’yı işaret ediliyorb Tahminler ise AKK’nin standart paketlerde 100 ile 150 GB arasında olması yönünde.

Benim şahsi fikrim zaten Netflix gibi bir online dizi/film izleme platformunun Türkiye’ye açılıyor olması da aslında bu kotanın değişeceği yönündeki ilk sağlam sinyaldi. SD, HD ve 4K yayın desteği olan Netflix’in mevcut kotalarla izlenilmesi pek mümkün görünmüyor.

Kaynak:Shiftdelete.net

Gittigidiyor Arama Sonuçları Güncellenmiyor 17 Mayıs 2015

gittigidiyor

Gittigidiyor’un arama sonuçlarında bu aralar bir sorun var. Son 1 aydır eklediğim ürünler arama sonuçlarında geç görünüyordu fakat bu kez rekora gidiyor. 3 gün önce girdiğim 30 adet ürün, sonraki gün girdiğim 2500 adet ürün ve dün girdiğim 150 adet ürün halen arama sonuçlarında yer almıyor. Ürünü temsil eden kelimelerin veya kelime kümelerinin hiç birinde çıkmıyor. Hatta oldukça spesifik bir üründe bile (bir tek benim ürünümün çıkması muhtemel olan bir ürün) görünmüyor.

Tabi herzaman olduğu gibi Gittigidiyor yetkililerine mesaj attık ancak bir cevap alamadık. Düzelcek umuduyla bekliyoruz.

Gittigidiyor’u kullanan satıcılardan biri olarak zaman zaman yaşamış olduğum problemleri ve Gittigidiyor’la ilgili tecrübe ettiklerimi ve zaman içerisinde edindiğim bilgileri ve tüyoları burada sizinle paylaşmaya çalışacağım.

Gittigidiyor’da Turbolist kullanımı, Gittigidiyor’da ön sıralara çıkmak için gizli kalmış tüyolar, Gittigidiyor’da yaşamış olduğum sorunlarla ilgili ara ara yazılarım olacak. Yine sormak istedikleriniz olursa yorum kısmından dilediğiniz soruları sorabilirsiniz. Cevaplamaya çalışırım.

Android Cyanogenmod Kullanıcıları Dikkat!

Android cihazlar için en popüler modlardan biri sayılan Cyanogenmod‘un yeni güncellemesi hackerlerin hedefi haline geldi. Cyanogenmod geliştiricileri modu hazırlarken kullanmış oldukları Java kodlarının eski olması nedeniyle “man in the middle” (MitM) saldırısı tehlikesi altında olduğu ortaya çıktı. Modu dünyada on milyona yakın kişinin kullandığı sanılıyor.

Güvenlik uzmanları, Cyanogenmod geliştiricilerinin, güvenlik sertifikası alabilmek için Java 1.5 için yazılmış örnek Oracle kodlarını aynen alıp kullandılar ancak bu örnek kodlar, Man in The Middle saldırılarına açık olduğu için şimdi Cyanogenmod da aynı saldırılara karşı savunmasız bulunuyor. Böylece, telefonunda Cyanogenmod bulunan kullanıcılar, tarayıcılarıyla girdikleri web sitelerinde, hacker’ların insafına kalmış oluyor. Hacker’lar eğer isterse, kullanıcılar banka hesaplarına girmişken veya sosyal medya sitelerinde dolaşırken araya girerek, hiç fark ettirmeden, hesapları kendi hesaplarıymış gibi kullanabilecekler.

Cyanogenmod geliştiricileri ise sorunu gidermek için yeni bir kod yazdıklarını ve yakında güncelleme yapacaklarını bildirdiler.

Google Hesap Şifreleri Çalındı. Peki Ya Sizinki?

5 Milyon Google hesabı şifresi çalındı. Peki sizin hesap şifreniz de çalındı mı? BURADAN kontrol edebilirsiniz.

Rus forumunda 4.93 milyon Google hesabının kullanıcı adı ve şifresinin listelendiği bir veritabanına link verilince olay ortaya çıktı. İlk bakışta, hesaplar İngiliz, Rus ve İspanyol kökenli kullanıcılara ait gibi görünüyor. Forumda yapılan yorumlara göre çalıntı hesap veritabanındaki kayıtların en azından %60’ının şu anda kullanımda ve aktif olduğu söylentisi dolaşıyor.

Her ne kadar Türkiye’deki kullanıcıları doğrudan etkilemeyen bir durum gibi görünse de siz siz olun Google servis ve Gmail e-posta şifreleriniz için gerekli önlemleri alın.

Öncelikle Gmail güvenlik ayarları içindeki çift adım onaylama (two-factor authantication) özelliğini açmalarını ve ardından da mutlaka şifrelerini değiştirmelerini öneriyoruz. Ayrıca hesabınızı telefon onaylı hale getirmeniz şifreniz çalınsa bile geri alabileceğiniz anlamına gelir.

Skype; Artık Tamamen Değişim Zamanı Geldi…

skype

Efsane iletişim programı MSN’i her ne kadar istemesek de tahtından indiren program SKYPE o gün bu gün MSN’den doğan boşluğu dolduramadı.

Kısacası SKYPE Video ve sesli görüşmedeki başarısını anlık mesajlaşmada konusunda gösteremedi. Daha mesaj font rengini değiştirmek gibi en basitinden işlevleri bile gerçekleştirememesi tasarımı ve işlevselliği konusunda üzerinde ne kadar az düşünüldüğünün bir göstergesi…

Bu gibi şikayetlerin artmasıyla birlikte nihayet üretici firma Microsoft SKYPE için tümden  değişim kararı aldı. Yazılım artık tamamen değişmek üzere!

Skype’ın yeni tasarımının üzerinde çalışmalar hızla devam ederken, eski sürümler kullanıcılara veda etmeye hazırlanıyor. Skype’ın ana hedefi, eski sürümleri, yeni sürüm ile birlikte gelecek aylarda tamamen kullanımdan kaldırmak.

Bu güncellemeyle kullanıcılarına “yeni deneyimler” sunmayı hedefleyen Skype’ın yeni sürümü çok yakında indirilebilir olacak. Ancak kesin tarih henüz belli değil.

Facebook Açılmıyor 19 Haziran 2014

An itibariyle Facebook açılmıyor. Muhtemelen hizmet veren server gümlemiş durumda.

Girmeye çalıştığımda aşağıdaki hatayı alıyorum.

Sorry, something went wrong.

We’re working on getting this fixed as soon as we can.

Bu hata DNS veya engellemeyle ilgili bir hata değil Facebook altyapısından kaynaklanmaktadır. O bakımdan alıcınızın ayarıyla oynamayın :)