Kanvas Tablo Çeşitleri Kanvas Tablolar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

cicekler-kanvas-tabloKanvas tablo, çeşitli kalitede dijital yazıcılar (plotter) kullanarak kanvas kağıdına (tuval) çıktı alınarak hazırlanan dijital baskının ağaç kasnaklara gerilmiş halidir. Kanvas tabloları kısaca bu şekilde ifade edebiliriz ama doğru tablo seçmek, kaliteli bir tablo almak için bilinmesi gereken birçok husus vardır.

Öncelikle bir kanvas tabloyu çoğu alıcı gibi internetten sipariş edecekseniz şunu bilmelisiniz. Kaliteli bir tablo ile kalitesiz bir tablo arasındaki fark görselden anlaşılmaz. Çünkü kaliteli tablo yapan kişi de kalitesiz tablo yapan kişi de aynı görseli kullanmışsa muhtemel sonuç aynı görünecektir. Son kullanıcının internette gördüğü tablolar Photoshop kullanılarak görselin tablo şekline manuple edilmiş halidir. Bu bakımdan ekranda gördüğünüz sonuç aldatıcı olabilir.

Peki kanvas tablo alırken nelere dikkat edilmeli?

Hiçbir satıcı benim yaptığım iş kötü demez. Elbette bu herzaman böyledir. Ancak daha ucuzunu ararken varacağınız yol emin olun paranızı sokağa atmak olacaktır. Öncelikle iyi bir tablonun özellikleri nedir, ucuz tablo yapanlar ne gibi hilelere başvurur bunlar üzerinde duracağım.

Kanvas tabloyu oluşturan üç ana malzeme vardır.

Kanvas Kağıdı: Kaliteli kanvas kağıdı 400gr civarında bir ağırlığa sahiptir. Ucuz kanvas tablo imalatçıları bu kağıtta 200gr kadar ağırlıktaki kağıtlara kadar indirebilirler. Doğal olarak sonuç hiç de iyi olmayacaktır. Bunu led ışıklık kanvas tablo yapan üreticiler çoğunlukla tercih ederler. Çünkü led ışıklar gözü boyarken kalite biraz daha göz ardı edilebiliyor. Ancak dikkatli gözlerden kesinlikle kaçmayacaktır.

ataturk-kanvas-tabloAğaç Kasnak: Ağaç kasnaklar tablo için çok önemlidir. İster parçalı tablo, isterse tek parçalı tablo olsun hepsinde ağaç kasnaklar kullanılır. Kaliteli bir tabloda genel olarak çam kurutma 2×3 veya daha kalın ağaç kasnaklar kullanılır. Bu kasnaklar kurutulmuş ağaç olduklarından zaman içerisinde nemden, ısı farklılıklarından etkilenip kendini salmazlar. Bu tablonuzun ömürlük olması için çok hayati bir konudur.

Ucuz kanvasçılar tablolarında mdf sunta kullanırlar. Tabloyu ilk aldığınızda bunu farketmeyebilirsiniz. Ancak zaman içinde nem, ısı farklılıkları suntanın yapısını değiştirdiğinden ilk günkü gerginlik yerini eğrilme ve aşınmalara bırakacaktır. Üstelik keskin kenarları tabloda iz yapıp hoş olmayan bir görüntüye sebep olacak, zaman içerisinde esneyen sunda tablonun kötü bir görüntüye sahip olmasıyla sonuçlanacaktır.

Baskı Mürekkebi: Önemlidir! Gerçekten çok önemlidir öncelikle sağlık açısından. Şöyle izah edeyim. Ucuz kanvaslarda kullanılan muadil mürekkepler çoğu zaman insan sağlığına zarar verebilecek kimyasallar içerirler. Bu tablonun yıllarca salonunuzda, yatak odanızda, çocuğunuzun odasında kalacağını düşünürseniz durumun aslında ne kadar ciddi olduğunun farkına varabilirsiniz.

Diğer bir husus ise muadil mürekkepler hiçbir zaman gerçeğe yakın görüntüyü vermezler. Bu yüzden soluk, göz zevkinize hitap etmeyen bir tablonuz olur ki bu da paranızı sokağa atmak demektir.

Bu üç ana hususun dışında işçilik, firma güvenilirliği önemlidir. Satıcının sizinle olan iletişimi, kullandığı dil de yapacağı iş konusunda bir fikir verecektir.

Kaliteli bir kanvas tablo seçerken bu hususlara dikkat ederseniz daha doğru karar verebilirsiniz.

Peki kanvas tablo alırken nasıl bir tablo tercih etmelisiniz?

gul-kanvas-tabloKanvas tablolar birçok alanın dekore edilmesinde kullanılırken güzel bir an, aile fotoğrafınız, düğün fotoğrafınız, çocuğunuzun fotoğrafı kullanılabilir. Hatta bunlar farklı ebatlarda parçalar kullanılarak bir kompozisyon hazırlanabilir, çok da şık durmaktadır.

Dekorasyonunuzu tamamlayacak tabloda doğru karar çok önemlidir. Salonunuzun ortasında eşyalarınızın rengiyle hiç uymayan bir tablo elbette hoş olmayacaktır. Renk uyumu, tablonun içindeki bir veya birkaç rengin eşyalarınızla uyumlu olması iyi olacaktır. Parçalı tablo veya tek parçalı kanvas tablo seçimi tamamen zevk meselesidir. Ancak parçalı tablolar varolan görsele daha bir dinamizm katarlar. Odanızın ambiansını tamamen değiştirebilirler.

Doğa, manzara, obje, çiçek gibi hemen her görsel parçalı kanvas tablo yapımında kullanılabilir ve çok şık görüntü verirler. Parçalı kanvas tablo için tavsiye etmediğim görseller ise insan fotoğrafları, İmpresyonist, Viktoryan gibi dönemsel akımların veya Picasso, Van Gogh gibi ünlü ressamların yağlı boya tablolardır. Bunlar insanların kafasında bellir bir yer edinmiş olduklarından orjinal görsel ne ise o şekilde olmaları kesinlikle daha doğru olacaklardır.

Kanvas tabloların kullanım alanı sınırsızdır. Sizin bulacağınız bir görsel (yüksek çözünürlüklü olması çok önemlidir) veya satıcının arşivindeki bir görsel kullanılabilir. Tek parça tablo veya parçalı tablolar hazırlanabilir. Parçalı tablolarda 5 parça genel olarak tercih edilen model olmakla birlikte, 4 parça tablo, 3 parça tablo gibi tercih edilen biçimler de vardır. Ancak tabloda parça sayısı tamamen hayal gücünüze kalmıştır.

Böylesine esnek ve rengarenk yapılarıyla tablolar en özel anlarımızdan, en güzel görsellerden veya hayalimizdeki renklerden oluşabilir, dekorasyonu tamamlarlar.

“Kanvas Tablo Çeşitleri Kanvas Tablolar Hakkında Bilinmesi Gerekenler” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir