Kategori arşivi: Oyun

Gerçekçi Bir Araba Sürüş Simülasyon Oyunu

3d_araba_surus_01

Araba yarışı oyunlarını oldum olası severim. Ancak bana hitap edenler daha çok gerçekçi sürüş oyunlarıdır. Öyle arcade türü hoplayan, zıplayan, patlayan oyunlar pek bana göre değil.

Bu gün keşfettiğim bir 3D Araba Sürme isimli bir oyun var. Aslında ilk bakışta öyle dikkati çekmeyen türde bir oyun denilebilir. Ancak biraz oynadıktan sonra oldukça bağlayıcı olduğunu söylemeliyim. Türün sevenleri için tabi…

Oyunun standart araba yarışlarına göre türlü değişik özellikleri de var. Örneğin oyuna başlarken alkollü modu seçerseniz arabanızı kontrol etmek daha zor oluyor. Üstelik çevredeki polislere yakalanmamak için de epey bir gayret göstermeniz gerekiyor.

Oyunda ayrıca sisli havalarda görüş mesafesi daha kısalırken polis radarına yakalanmamak için radarların olduğu bölgelerden daha yavaş geçmek gerekiyor.

Bana yıllar önce oynadığım ve hastası olduğum Test Drive isimli dönemin en iyi araba sürüş oyununu anımsatması sebebiyle de ayrıca bir sempatimi de kazandı diyebilirim.

Bu yazıyı buraya kadar okuduysanız eğer araba yarışı oyunları sevdiğinizi düşünerek sitede bulunan 3D Araba Oyunları başlığını da incelemenizi öneririm.

İyi oyunlar…

 3d_araba_surus_02 3d_araba_surus_03

Ne Pis Bi Oyunsun Sen 2048

2048

2048‘e önce Android telefonla başladım, derken bilgisayarda esir aldı. Başka birşey yapamaz hale geldim. Devletimiz uyuyormuuuu!!!!

“2048 batağına düşen insanlar” kervanına katılmak istiyorsanız hodri meydan.

Öneriyorum, feci bir boş zaman geçirgeci.

Android ve Iphone için olduğu gibi bilgisayar için de bir sürümü bulunmakta. Facebook’ta da dilerseniz uygulama olarak var.

En İyi 100 Amiga Oyunu

Amiga 500
Amiga 500

Amiga bilgisayarlar en popüler modeli Amiga 500 ile Commodore 64’den sonra PC’lerden önceki dönemin tek ve tartışmasız kralıydı. Zevkle oynadığımız o unutulmaz oyunların rüya cihazıydı. Bu gün meraklılarını saymazsak kullanılmıyor. Ancak bu kalplerimizde ve maziye dair iyi hatıralardan da silindiği anlamına gelmez.

Aşağıdaki videoda Amiga bilgisayarlarımızda oynadığımız joystick’leri kırdığımız, sabahlayıp gözlerimizi kan çanağına çevirdiğimiz, uykusuz uykusuz okula gidip öğretmen ders anlatırken boş boş baktığımız, dönemin en iyi, en unutulmaz oyunlarından bir derleme. Listede de hangi oyunların videoda hangi dakika ve saniyede bulunduğunu görebilirsiniz. İyi seyirler…

Işınla bizi Skati, doksanlara gidiyoruz… En İyi 100 Amiga Oyunu yazısına devam et

Flappy Bird Yayından Kaldırıldı

flappy_bird

Kullanıcıları arasında bağımlılık yapan oyun Flappy Bird yayından kaldırıldı.

Oyunun yapımcısının daha önce Flappy Bird’den nefret ettiğini açıklaması ve dün de Twitter’den yaptığı “Artık buna dayanamıyorum Flappy Bird’ü sona erdiriyorum” açıklamasının ardından 22 saat içinde oyun geri çekildi…

5 ay içinde 50 milyondan fazla indirilen Flappy Bird tam da hızını almış fırtına gibi eserken üreticisi tarafından ani alınan bir kararla yayından kaldırıldı.

Son derece basit yapısıyla ilk bakışta sıradan oyunlardan ayrılmasa da kısa süre oynadıktan sonra ciddi bağımlılık yapıyor. 8 bit grafik kalitesiyle eski Commodore 64 oyunlarını andıran  oyunda kuşunuzu kanatlarını çırpa çırpa borulara çarpmadan ilerletebilmek amaç.

Oldukça basit kurallarıyla kolay gibi gelebilen bu oyun aslında ilerledikçe inanılmaz zor bir hal alabiliyor. Üstelik zorluğu insanda takıntı yaratabiliyor. Tabi artık bu anlatım tarih oldu, en azından şimdilik. Oyun yayından kaldırıldıktan sonra ne yapılacağı, neden kaldırıldığı muamma. Bekleyip göreceğiz…

The Walking Dead Commodore 64 Oyunu

Commodore 64 yılların eskitemediği o küçük kb’li fakat büyük işlevli bilgisayar. Seksenlerin çocuklarının gönlünü fethetmiş o rüya cihaz.

Bilgisayar dünyasına ilk adımımı sayesinde attım. Bu gün para kazanıyorsam sayesinde kazanıyorum ve hala Commodore 64’de oynadığım birçok oyundan aldığım keyfi PC oyunlarından almıyorum.

Şimdilerde elbette sadece meraklıları tarafından takip edilse de Commodore 64’ü seven, taşıyan ve yaşatan bir kitle var. Commodore’yi tekrar hayata geçirecek bir proje olan Commodore One projesinin dışında hala bu eski dost için oyun üreten kişiler/gruplar yok değil. İşte bunlardan biri ve belki de en ilginç ve güncellerinden birisi. Commodore 64 için The Walking Dead oyunu. Yeni bölümlerini heyecanla beklediğim zombi dizisi ve çok sevdiğim çocukluk arkadaşım Commodore 64 bir arada.

Oyunu BURADAN indirebilir, yine Commodore 64’ün müzik formatı olan sid formatındaki müziklerini de BURADAN indirebilirsiniz.

Aşağıda oyuna ait resimleri ve bir de oyunun intro videosunu bulabilirsiniz. The Walking Dead Commodore 64 Oyunu yazısına devam et

En İyi Atari Oyunları

Seksenli yılların unutulmaz oyun konsolu Atari’nin unutulmaz oyunlarından oluşan güzel bir derleme. Kemerlerinizi takın ve seksenli yılların atari salonlarına, oyun makinalarına ışınlanıp retro rüzgarından nasibinizi alın.

Az mı jetonumu yediler zamanında…Özellikle 5:50’deki Phoenix, sonra River Raid, Atlantis, Space Invaders, H.E.R.O… En İyi Atari Oyunları yazısına devam et

Dünyanın En Zor Oyunu 3

dunyanin_en_zor_oyunu

Efendiiiim deli oyunları klasmanına bir oyun daha ekliyoruz uzun zaman sonra. Açıkçası Linklup’de oyun tavsiye etmeyeli uzun zaman olmuştu.

Peki böylesine iddialı bir başlık atmak uygun mudur? Uygundur yeminle… Çünkü bir noktadan sonra imkansıza koşuyorsunuz. Ama çok keyifli bir oyun, bir o kadar da sinir bozucu.

Oyunu mouse ile oynuyoruz. Labirent içerisinde A noktasından B noktasına varmaya çalıştırıyoruz imleci. Tabi bunu yaparken darlaşan yollar, o yollarda engeller ve gittikçe hızlanarak karşımıza çıkan problemler var. Boş vaktiniz varsa, sinirlerinizi bozmak istiyorsanız tavsiye ederim.

Karışınzda Dünyanın En Zor Oyunu 3