Pc’niz Kale Gibi. Peki Ya Hackerler Ummadığınız Şekilde Gelirlerse?

guvenlik
Neredeyse her gün kullandığınız işletim sisteminin yeni bir güvenlik açığı ve kısa sürede de o açığın yaması çıkıyor. Bu güncellemeleri düzenli olarak yapıyorsunuz, güncel bir Antivirus ve güvenlik ayarları muntazam yapılmış bir Firewall’da kullanıyorsunuz. Ancak asıl tehlike hem de pek kimselerin aklına gelmeyen başka bir yerde.

Stanford üniversitesinde görevli bilim adamlarının yaptıkları bir araştırma sonucunda asıl tehlikenin çoğumuzun kullandığı Usb cihazlara, modem’lere, webcam’lere ve hatta yazıcılara ait web arayüzler olduğuna işaret ediyor.

Bilim adamları geçtiğimiz günlerde 16 farklı üreticiye ait tam 21 cihazı test ettiler. Test sonucunda ise konuyla ilgili yaptıkları özet şundan ibaretti; “Hiçbiri güvenli değil”. Test edilen cihazlar arasında pek çok USB cihaz, webcam’ler ve yazıcılar bulunuyordu. Bu cihazların web tabanlı arabirimini, sadece basit javascript kodları ile ele geçirmeyi başaran bilim adamları, son derece kolay bir yöntem ile PC’lere nasıl sızabileceklerini de göstermiş oldular.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir