Şanssızlık Sadece Çölde Kutup Ayısıyla Kesişen Yolda Değildir

şanssızlık
Şanssızlık

Şans ve şanssızlık aslında muntazaman dönen dünyamızda bulunduğumuz noktayı belirleyen yegane faktör.

Aynı hayatı birkez daha yaşasanız dahi aynı hisleri yaşamayacak, aynı seçimleri yapmayacaksınızdır büyük ihtimalle. Ki zaten koskoca hayatınızda birtek seçiminiz bile değişse tüm hayatınız etkilenecek,  değişecektir. Tüm bunları biliyor olmamıza rağmen şans sadece kumar oynarken insanın yanında olması gereken birşeymiş gibi düşünür, başarmışlıklarımızı şans faktörüyle kirletmeyiz.

Çoğumuz hayatta biryerlere gelmiş insanların başarı öykülerini dinleyerek büyümüşüzdür. Hepimizin hayatında varlığımızın küçümsenmesine neden olan, başarısızlıklarınızın altını çizen bir kıyas olarak “alt komşu Emine hanımın başarılı oğlu” vardır mesela. Hayatınız boyunca ne yaparsanız yapın o Emine teyzenın oğlu heryerde karşınıza çıkar. Oysa ki onlarca başarı öyküsünün yanında öykü olamamış binlerce başarısızlık ve çöküş hikayesi vardır, kimse bahsetmez.

Peki başarılı olmanın sırrı nedir?

Çok zeki olmak, çok iyi kararlar almak, doğru zamanda doğru yerde olmak, doğru insanlarla tanışmak, cesaret, merak, deneyim… Belki onlarca daha akla yatkın neden ekleyebiliriz başarının yolunu tarif ederken. Ancak tüm bunların yanında görünmeyen, adı anılmayan ve kahramanlık hikayelerinde hiçbir bölüme oturmayan etken vardır o da şans. Fakat kimse kendi başarısını anlatırken şanstan bahsetmez.

“Bu gün bu kadar zenginim çünkü çok şanslıydım”, “Bu gün bu konumdayım, işlerim çok iyi, mutlu bir ailem var sebebi tamamen şanstı”, “Maçı kazandık-savaşı kazandık çünkü şanslıydık” demez kimse. Herkes mevcut hayatının iyi bir noktada olmasının sebebini kendi başarılı seçimlerine bağlar. Fakat başarısızlıkların ardında daima şanssızlık vardır. İtiraf başarısız olmuş ve yıkılmış insandan gelir, sebebi şansın yanında yer almamasıdır. “Biraz şansım olsaydı eğer…” diye başlar ve biter cümleler.

Spor yaptığınız salonda eşya dolabınızı kilitledikten sonra anahtarın dolapta kaldığını farkettiğiniz anda bilmeseniz bile hayatınız değişebilir. Arabanızın kontağını küçük bir zaman farkıyla çalıştırmanız yola çıkış anınızı, dolayısıyla yolda karşılaşacaklarınızı da etkiler. Binlerce kilometre uzakta müdürüyle kavga ettiği için sizin okulunuza atanan bir öğretmen de hayatınızda dönüm noktası olabilir veya binlerce şans faktörünün bir araya gelmesi sonucu sizinle aynı mahalleye taşınmış olan birisi de. Tesadüfen bir kitap, bir film, bir şarkı…Sizde birşeyler uyandırır ve hayatınzı değiştirebilir. Yani kısacası insan hayatının en kritik dönüm noktaları çoğu zaman şansla gelir karşısına.

İnsanlar kahramanlık hikayelerini severler, umud etmeyi severler. İşte bu yüzdendir daima elde edileni bir kenara koyup elde olmayanın peşine düşmek. Bazen yaradılışınız izin vermez sınırlarınızı aşmaya, bazen karanlıkta bir kıvılcım size yolu gösterir. Ana şans yanınızda olduğu sürece heryol aydınlıktır…

görsel için kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir