Şimdi de Sahte Zeytinyağı

Zeytinyağına boru gibi zam gelmesinin ardından sahte zeytinyağı sesleri de yükselmeye başladı. Vatandaş pahalılıkla nasıl mücadele edeceğini kara kara düşünürken bu zaafı fırsata çeviren insan bozması tiplerin buna da el atmış olması şaşırtıcı değil.

Sahte bal, sahte rakı, sahte şampuan, inanılması güç ama memba suyunun sahtesini bile yaptılar bu memlekette. Cezalar yeterli olmadığı taktirde sadece kar güdümlü çalışan kurnazlar her zaman hayat bulacaktır. İnsan sağlığıyla oynayan ahlaksızların da hem ağır ceza hem de ticaretten men edilebilmesi, ellerindeki makinalara, techizatlara el konulması bu iş için başlangıç olabilir. Çünkü makul cezayı ödedikten sonra yapacağı ilk iş yine bu olacaktır.

Peki sahte zeytinyağı nasıl anlaşılır. Açıkçası bunu anlamak pek mümkün değil. Yani mümkün ama sahte ile gerçeği ayırmak için laboratuvar ortamında yapılacak birtakım testler doğru sonuca vardırabiliyor sadece. Vatandaşın kendine göre bulduğu birtakım testler var;suyla karıştırıp üste çıkması, tadı, kokusu, tuz ruhuyla karıştırıp renk değiştirenin sahte zeytinyağı olması gibi kulaktan dolma yöntemler var. Ancak bu işlemler ne kadar doğru sonuca vardırır bilemiyorum.

Yetkililerin tek söyledikleri pahalı olan her zaman iyi değildir ama çok da ucuzuna kaçmayın, ayrıca mutlaka tanıdık, bildik, güvenilir markalardan alın. Şeytan ayrıntıda gizli değil mi? Ancak seçenek kalmıyor diye düşünüyorsanız bana göre en mantıklı seçenek Zeytinyağı tüketmeyin olsun bitsin. Ta ki memlekette vatandaşı sadece vergi toplama kaynağı olarak gören yöneticiler yerine vatandaşa hizmet etmeyi düşünen yöneticiler gelene kadar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir