Kategori arşivi: Spor

Evde Spor Yaparak Sağlıklı Kalın

evde_spor_hareketleri

Spor yapıp sağlıklı bir bedene kavuşmak için spor salonlarına gitmek şart değil. Elbette bu işi spor salonunda, bilinçli eğitmenlerle ve bir  disiplin içerisinde yapmak işin en doğru yoludur ancak kendiniz bir program yapıp bu programa disiplinle bağlı kalacaksanız evde spor yaparak da amacınıza ulaşabilirsiniz.

Aşağıda göreceğiniz egzersiz programı tam da bu iş için uzmanlar tarafından planlanmış (American College of Sports Medicine’s Health & Fitness Journal yayınlarında) bir hareketler bütünü.

Günde 7 dakika boyunca yapılacak olan bu kardiyo hareketleri bütününün çalışma biçimi şu şekilde.

Bir hareketi 30 saniye boyunca yapın ve diğer harekete geçmeden önce 10 saniye kendinize dinlenme arası bırakın. Hareketleri bu yoğunlukta yaptığınız taktirde kısa zamanda faydasını göreceksiniz.

Son olarak söylemek istediğim bedensel bir fayda sağlamak için terlemelisiniz.

Spor yapmadan fit bir bedene kavuşun

Yiyerek zayıflayın

Dokunmadan dövüşün

gibi üşengeçleri hedefleyen pazar stratejilerine kanmayın. Zayıflamak istiyorsanız diyet ve spor, sağlık için spor ve dövüş öğrenmek istiyorsanız biraz kırık, çıkık ve kan mutlaka olacaktır. Kolay gelsin…

kaynak:coolmaterial.com

Kalp Atış Hızı Seviyesi ve Kardiyo

spor_kardiyo
Kalp atış hızı kişinin yaşına göre değişkenlik göstermektedir. Sağlıklı bir insanda olması gereken kalp atış hızı;

Yeni doğanlarda dakikada 125 civarındayken ilerleyen yaşlarda bu sayı 60-70’lere kadar düşmektedir. Kalp atış hız normları yaşa göre belirlenirken ergenlik dönemlerinde cinsiyet farkı da kalp atış hızları farklılık gösterebilir. Örneğin 14-15 yaşındaki bir kız çocuğu için sağlıklı seviye 85 civarındayken aynı yaştaki erkek çocuğun için bu seviye 80 civarındadır.

Yaşa Göre Kalp Atış Hızı

Yeni doğmuş bir bebeğin normal kalp atış hızı dakikada 125’dir. Alt-üst sınır olarak da dakikada 70-190’dır.
2-10 yaşlarındaki çocuklarda dakikada kalp atışı 100 ile 90 arasında seyreder. Bu yaş grubundaki çocuklarda alt sınır 70-80, üst sınır ise 110-130 seviyeleri arasında değişiklik gösterebilir.
12-18 yaş aralığında normal kalp atışı 90 ile 70 arasındadır.
20 yaşından büyük kişilerde ise dakikada kalp atışı sayısı 60 ile 80 arasındadır.
Yaş ilerledikçe kalp atış hızı düşer. Bu sayılar dinlenmiş ve sakin halde ölçülmesi gereken kalp atış değerleridir. Kalbinizin atış hızınızı arttıracak egzersiz faaliyetlerde bulunduysanız eğer ölçüm yapmadan önce yeterince dinlenmelisiniz.

Nabzımı nasıl ölçebilirim?

Bu işin en kolayı elinizle boynunuzdan veya bileğinizden ölçmektir. Ancak bunu egzersiz sırasındayken yapamazsınız. Bunun için nabız saatleri veya koşu bantları gibi aletlerde bulunan ölçüm sensörlerinden kullanabilirsiniz.

Kardiyo Antrenmanları İçin Uygun Kalp Atışı

Öncelikle “Kardiyo nedir?” sorusunun cevabını vermekle başlayalım.

Kalp atışını belli bir sürede belirli limitler içinde tutan her türlü aktivite kardiyo sayılır. Yürümek, bisiklete binmek, koşmak, yüzmek, ip atlamak vs…

Yapacağınız kardiyo antrenmanlarında olması gereken kalp atış hızı seviyesi de yaşa bağlı olarak farklılık gösterir. Bir örnek verecek olursak;
25 yaşındaki bir kişinin kardiyo antrenmanlarıyla yakalayacağı en yüksek kalp atış hızı dakikada 156 civarında iken, 35 yaşındaki bir kişi için bu sayı 132 civarındadır.

Yakalamanız gereken maksimum kalp atış hızınızı hesaplamak için şu formülü kullanabilirsiniz.

Dikkat: Formüldeki 220 değeri bu hesaplar için bir sabittir.

maksimum kalp atış hızı=(220-yaşınız)*0.8
minimum kalp atış hızı=(220-yaşınız)*0.6
Örnek olarak 30 yaş için bu hesapları yapacak olursak.
maksimum kalp atış hızı: (220-30)*0.8 = 152
minimum kalp atış hızı: (220-30)*0.6 = 114

İnsan Yapımı Dağ Excalibur

Doğanın engebeli dağlarında tırmanmak için şehir dışına çıkmak ve dünyanın yolunu gitmek gerekir. Elbette ki böylesi en keyiflisidir. Ancak şehrin ortasında, işinizden, evinizden çok uzakta olmayan ve de insan yapısı bir tırmanma alanı daha var. O da Hollanda Groningen Bjoeks’de 121 metre yüksekliğindeki Excalibur adı verilen tırmanma kuleleri. 121 metre boy ve 36 metrelik tabanıyla doğrusu yapay ve zorlu bir dağ. Eğlenceli ve heyecanlı bir tırmanış için… İnsan Yapımı Dağ Excalibur yazısına devam et

Evde Spor (Başlangıçtan İleri Düzeye Resimli Mide Egzersizleri)

six pack

Six Pack, daha az yağ oranı, bol antreman farklı  mide egzersizi çeşitleri falan derken her kafadan bir ses çıkıyor. Ancak mide için yapılacak egzersiz biçimleri bellidir.

Aşağıda zorluk dereceleri yukarıdan aşağıya doğru sıralanmış en etkili mide egzersiz şekillerini bulabilirsiniz. Bunları kendinizi disipline sokabilirseniz evde spor şeklinde de yapabilirsiniz. Ancak şu ana kadar evde ve tek başına bunu başarabilen birilerini pek görmediğimden tüm vücudunuza kapsamlı şekilde antreman yaptırabileceğiniz bir spor salonuna yazılmanızı öneririm.

Evde Spor (Başlangıçtan İleri Düzeye Resimli Mide Egzersizleri) yazısına devam et

Meta Tag Nedir? Meta Etiketi Oluşturma.

Meta Tag Kullanın, Kolay Tanımlanın:

Bir web sayfası hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar sayfanın tanımlamalarıdır. Sayfa tanımlamaları doğru yapılmazsa eğer site hakkında bilgi toplamak isteyen robotlar yanlış yönlendirilir. Bu şekilde siteyle ilgili sağlıklı bilgi alınamayacağından arama motorlarında umduğunuz yere gelemezsiniz. Bu gün kısaca bu tanımlamaların ne olduğundan, nasıl yapıması gerektiğinden bahsedeceğim. Meta Tag Nedir? Meta Etiketi Oluşturma. yazısına devam et